Vrty pro studny provádíme již od průměru 115 až do průměru 600 mm
Budeme Vám plně k dispozici
při případných úpravách
Zajistíme vám záruční i pozáruční
servis Vaší studny
Vlastní studna je důležitým prvkem každého domu

Vliv klimatických změn na vrtané studny

Jestliže máte doma vrtanou studnu, pravděpodobně jste si už všimli, že klimatické podmínky mohou výrazně ovlivnit její funkčnost a kvalitu vody. Jak sucha, tak období s nadměrnými srážkami, představují pro majitele studní specifické výzvy. V tomto článku se podíváme na to, jak se o svou studnu starat, aby přečkala extrémní klimatické podmínky bez škody.

Období sucha

Základy údržby
Během sucha snižuje se hladina podzemní vody, což může vést k tomu, že studna nám doslova „vyschne“. Abychom předešli této situaci, je klíčové pravidelně monitorovat hladinu vody ve studni. Můžete to udělat s pomocí speciálního měřícího zařízení, které vám pomůže zjistit, zda hladina vody klesá. Důležité je také omezit spotřebu vody při prvních známkách sucha. V praxi to může znamenat například instalaci zařízení efektivnějšího využívání vody - úsporné sprchové hlavice, toalety s nižší spotřebou vody, či systémy na zachytávání dešťové vody pro zalévání zahrady. Dalším krokem je kontrola a údržba čerpadla a celého vodního systému. Ujistěte se, že čerpadlo a potrubí neobsahují praskliny ani jiné poškození, které by mohlo vést ke snížení efektivnosti a zvýšení spotřeby vody.

Extrémní srážky

Jak ochránit studnu
Na druhou stranu, období s extrémními srážkami může způsobit přesycení půdy, což zvyšuje riziko znečištění vody ve studni povrchovými vodami. Základem prevence je správné umístění studny – měla by být dostatečně vzdálena od jakéhokoli potenciálního zdroje znečištění, jako jsou septiky, chemikálie užívané v zemědělství, skládky odpadu a tak dále. Dále je důležité zajistit, aby měla studna dobře uzavíratelný kryt, který zabrání přímému vniknutí povrchové vody. V případě, že se ve vaší oblasti očekávají výrazné deště, mějte na paměti, že okolo studny by měl být správně utvářený odvodňovací systém, který pomůže odvádět nadbytečnou vodu. Po velkých srážkách doporučuji provedení testů kvality vody, abyste mohli včas zaznamenat případné změny v její čistotě. Uvážit můžete i instalaci filtrů nebo UV lamp, které pomohou zajistit bezpečnost vody.

Pravidelná kontrola a údržba

 Bez ohledu na klimatické podmínky je pravidelná kontrola a údržba klíčová. Doporučuje se minimálně jednou ročně pozvat odborníka, který studnu prohlédne, vyčistí a případně doporučí další kroky k zajištění její funkčnosti. Nezapomínejte, že ochrana vaší studny je investicí nejen do vašeho zdraví, ale také do hodnoty vaší nemovitosti. Studna není jen dírou v zemi, je to komplexní systém, který vyžaduje pozornost a péči. Pohádkové vyprávění o kouzelném prameni, který nevyčerpá, je sice lákavé, ale praxe ukazuje, že i zdroje vody mohou vyčerpat své možnosti, pokud nejsou správně chráněny a udržovány. Buďte připraveni a vaše studna vám to mnohonásobně vrátí.

Domluvit konzultaci

Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat osobní údaje. Své nastavení můžete spravovat pomocí odkazu Cookies v patičce webu..